Umělé slunce

GROW_LED_pestebni_osvetleni_03

Spektrální složení umělého světla a jeho intenzita pro zdravý růst rostlin.

Růstové komory a boxy pro pěstování rostlin jsou příkladem, kdy je rostlina odkázána na umělé osvětlení a uměle vytvořené klima. Hledáte optimální světelný zdroj, který bude splňovat všechny požadavky rostlin a přitom bude energeticky úsporný? Elektrická energie je čím dál dražší, a spotřeba běžným světelným zdrojů se z velké části mění na energii tepelnou než na energii potřebnou pro růst rostlin, a v důsledku toho také vznikají další požadavky na chlazení a odvod tepla.

Kolik energie rostlinám stačí a jaká část dodaného světla je opravdu efektivně využitelná?

Na tyto otázky jsme se snažili najít odpovědi, přičemž jsme vycházeli ze sledování pokusu se zakořeněním řízků za různých světelných podmínek. Obecně lze konstatovat, že největší pohltivost je v oblastech modré a červené barvy, naopak odrazivost je největší v zelené barvě (tudíž není příliš vhodná, ale je potřebná).

V dřívějších dobách odborníci k tomuto účelu využívali průsvitné barevné fólie, kterými světlo procházelo. Toto technické omezení je dnes překonáno, a to za použití světelných zdrojů GROW LED cz , tyto umožňují nabídnout rostlinám takové světlo a intenzitu v jednotlivých spektrálních oblastech které jsou vhodné pro sazenice, vegetaci, květ a plod.

Vyvinuli jsme GROW LED světelné zářiče tak, aby byly vhodné pro použití s maximální efektivností.

Zásadní rozdíl mezi nabízeními lampami je obsah spektrálních vlnových délek potřebných pro kultivaci rostlin. Rozsáhlý výzkum zdrojů GROW LED se soustřeďuje především na oblast konstrukčního uspořádání zářících čipů z hlediska jejich účinnosti a efektivního chlazení, které zásadně prodlužuje jejich životnost. GROW LED pěstební lampy jsou vyvinuty tak, že spektrum LED je spojité, takže obsahuje úplnou škálu barev a jejich odstínů. Díky tomu lze dosahovat vysokých hodnot aktivního záření a plodnosti. V našich GROWLED pěstebních zářičích jsou obsažené jednotlivé multi GROW LED čipy v základních verzích , nebo vyrobené na přání zákazníka, vyzařující vlnové délky od 365 nm po 960 nm a v rozmezí bílého světla od 2300 – 20000K. V nabídce máme téměř 30 různých druhů vlnových délek, které lze kombinovat do několika výkonových řad čipů od 5W – 300W. Spojité široké spektrum je velmi vhodné i pro všechny fotobiologické procesy v rostlinách. Je velice příznivé, že dosahujeme teplot chromatičnosti až ke spektru o vlnové délce 760 – 960nm, což má významný vliv na indukci květů a kvetení všech rostlin, i dlouhodenních, jejichž tzv. fytochrom far red vyžaduje ke své aktivaci právě toto dlouho vlnové červené záření. Vhodnost světelných zdrojů pro fotoperiodické ozařování je hodnocena indexem fotoperiodické radiace. To je procentuální podíl záření v rozmezí vlnových délek 550nm až 760nm, které aktivují fytochromy red a far, k fotosynteticky aktivnímu záření v rozmezí vlnových délek 365 až 830nm (FAR). GROW LED světelné pěstební systémy obsahují dostatečný podíl záření v červené i modré oblasti, který skýtá dostatek energie k fotosyntetickým procesům. Vyřešili jsme i absenci záření nejkratších vlnových délek v ultrafialové oblasti, které mají vliv na fotomorfogenetické procesy.

Další výhody světelných zdrojů GROW LED

Pěstební světelné zdroje GROW LED využívají optických systémů 60°, 90°; 120°. Tato optika je přizpůsobena aby dokonale zamíchala jednotlivé vlnové délky  dopadající na ozařovanou plochu. To umožňuje dosáhnout vyšších výkonů PAR záření a vyšší efektivnosti osvětlení. Systémy GROW LED také umožňují různé druhy ovládání od uživatelského po průmyslové.  PĚSTEBNÍ LED  OSVĚTLENÍ A SYSTÉMY GROW LED mají z pravidla velmi působivý design. Instalace je velice snadná.

GROW LED pěstební osvětlení lze uplatnit nejen v průmyslové oblasti, ale také v domácnosti

Pohodlné pěstování bylinek v domácnosti může být právě pro ty z vás, kteří  upřednostňují čerstvé bylinky. Ty sušené, nebo ze supermarketu v celofánovém pytlíku jsou mnohdy seschlé a různě vypadající. Představte si, že byste mohli mít po celý rok bez ohledu na počasí, vlastní domácí čerstvé „BIO“ bylinky.  Ano, chutnají vážně skvěle. A to, i když Vám porostou v tom nejtemnějším koutě domova. Je to jednoduché. Stačí si vyhradit prostor pro domácí zahradu a použít šikovně zvolený druh umělého osvětlení, který vydatně podpoří růst vysazených rostlin.  Prostor a velikost, je na každém. Podívejte se třeba kde a jak to jde nám.

Rozdíl růstu bylinek za oknem a pod GROW ED SEED za 14 dní od zasazení.

Zjistěte kde je kdo >>zde<<